Ülkeler > Avustralya

Avustralya

Yerleşim: Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar.

Komşuları: Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda'dır.

Başkenti: Canberra

En büyük şehri: Sidney

Yüz ölçümü: 682,800 km

Nüfusu: 19,200,000

Yönetim biçimi: Meşruti Monarşi

Resmi dil: İngilizce

Para birimi: Avustralya Doları

Önemli Şehirleri: Sidney, Brisbane, Melbourne, Cairns, Canberra

Önemli Endüstriler: Maden, petrol, kömür

Internet: .au

İklim: Avustralya’nın iklimi farklı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Avustralya’da Mayıs’tan Ekim’e kadar kıştır, Temmuz’da ise hava sıcaklığı ülke genelindeki en düşük seviyededir. Sıcaklıklar bölgeye göre -5 derece ile 30 derece arasında farklılık gösterir. Avustralya’da Kasım’dan Nisan ayına kadar ise yaz mevsimi yaşanır ve ortalama sıcaklık 15-35 derece arasında seyreder.

Saat Farkı: Avustralya'da 3 farklı zaman dilimi bulunmaktadır. Türkiye'de kış saatine geçildiğinde Avustralya'nın bazı kesimlerinde yaz saatine geçilmektedir. Tüm eyaletler yaz-kış saati uygulamasına uymadıkları için Avustralya’nın çeşitli şehirleri ile Türkiye arasındaki saat farkı yılın değişik zamanlarında artıp azalabilmektedir.

Ulaşım: Avustralya'ya uçuşunuzu ülkenin yerel havayolu ile gerçekleştirebileceğiniz gibi diğer pek çok havayolunu kullanarak da Türkiye - Avustralya  (Asya ülkelerinden aktarmalı olarak) seyahatinizi gerçekleştirmek mümkündür ve daha ekonomiktir. Uçuş süresi, aktarma noktası ve kullanılan havayoluna bağlı olarak ortalama 18–23 saat arasında değişmekte ve aktarmalarla 32 saate kadar çıkabilmektedir.

Trafik: Avustralya’da trafik sistemi son derece gelişmiştir ve yayaları koruma yönünde sıkı kurallar konulmuştur. Trafiğin akış yönü soldur, trafikte düzeni sağlamak için trafik ışıkları haricinde 'round - about ' denilen trafik adaları da kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise geceleri şehir dışında trafiğe çıkılmamasıdır çünkü aniden yola çıkan ve görülemeyen hayvanlar trafik kazalarına sebebiyet verebilirler. Avustralya'da benzinin litresi 0.80–1.30AUD arasında değişir.

Sağlık Hizmetleri: Avustralya'ya göçmen olarak gidecek kişiler sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Turist olarak gidenlere ise isteğe bağlı olarak seyahat sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Öğrenci olarak gitmek isteyen kişilere ise Avustralya Hükümeti, ülkeye varmadan önce “Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası “ (OSCH) yaptırmalarını şart koşar.