Yurtdışında Üniversite Eğitimi > Kanadada Üniversite Eğitimi

Kanadada Üniversite Eğitimi

Dünya'nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Kanada, çok kaliteli eğitim kurumlarına ve kaliteli bir eğitim sistemine sahiptir. Bunun yanında, Kanada, dünyanın dört bir köşesinden öğrencilerin ilgisini çekerek, yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında üst sıralara tırmanmıştır.

Kanada'da ilk, orta ve yüksek öğretim, her eyaletin kendi eğitim bakanlıkları aracılığıyla yürütülmektedir. Bu sayede eğitim ve öğretimin bölgesel ihtiyaçlara ve kültür farklılıklarına en iyi şekilde cevap verebilmesi sağlanmaktadır. Merkezi yönetim, yani federal hükümetin eğitimdeki rolü ise ağırlıklı olarak yüksek öğrenim fonlarının idaresi, insan kaynakları yönetimi ve kullanılacak eğitim dillerinin düzenlenmesidir.

Eğitim Süreleri:

Kanada'da ön lisans dereceleri (Community College) ve mesleki kolejler-uygulamalı sanat okulları 2 yıl sürer. Bu eğitim kurumlarından başarıyla mezun olan öğrencilerin 4 yıllık üniversitelere geçiş yapması mümkün olabilmektedir.

Kanada'da lisans programları 4 yıl sürer. Master programları ise 2 yıl sürer. Kanada'da yüksek lisans eğitimi Uygulamalı Alanlara Yönelik Programlar ve Bilimsel ve Araştırmaya Yönelik Programlar olmak üzere iki farklı şekilde verilmektedir. Buna göre 1 yıl süren yüksek lisans programları da bulunmaktadır. Kanada'da doktora eğitimi yüksek lisans eğitiminin üzerine 4-7 yıl eğitimi gerektirir. Bu eğitim süresi içerisinde doktora tezinin de hazırlanması gerekmektedir.

Kanadadaki Üniversitelere Dair Genel Bilgi

Eğitim Kurumları:

Kanada'da yüksek öğrenim olanağı sunan kurumlar arasında Community College'ler, Üniversiteler, Özel Mesleki Kolejler, College D'enseignement General At Professionnel (CEGEP) Uygulamalı Sanat Okulları yer alır.

Başvuru Koşulları:

Türk öğrenciler lise veya dengi bir okuldan mezun oldukları takdirde Kanada üniversitelerinde lisans öğrenimi görmek için akademik açıdan yeterli görülürler. En önemli koşul İngilizce yeterliliğidir. Bu yeterliliği kanıtlamak için TOEFL veya IELTS sınavlarının alınması gerekmektedir. İngilizce yeterliliğini ispatlamak için bu uluslar arası sınavların haricinde sadece Kanada'da geçerli olan CAEL ve CanTest gibi sınavlar da alınabilmektedir.

İngilizce yeterliliğinin dışında yüksek lisans ve doktora öğrenimler için GRE ( Graduate Record Examinations) , GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavlarının da alınması gerekmektedir. İngilizce düzeyi yeterli olmayan öğrenciler üniversite bünyesinde yada dışardan bir dil kursuna katılabilirler.

Avantajlar:

  • Tüm dünyada tanınırlılığı olan bir diploma ve eğitim alanında uluslar arası saygınlık
  • Diğer ülkelerle kıyaslandığında daha ucuz eğitim alma imkânı ve daha düşük yaşam masrafları
  • 1994 ten bu yana yaşanacak en iyi 10 ülke arasında seçilmesi
  • Kampus içerisinde part-time çalışma imkânı
  • Mezuniyet sonrasında kendi alanınızda çalışma izninin alınma imkânı

 

Kanadadaki Üniversiteler için tıklayınız.