Genel Bilgiler > Vize Bilgileri

Vize Bilgileri

Vize alırken dikkat edilmesi gereken konular:

Yurtdışında eğitim için yapacağınız vize Başvuru dosyanızın profesyonel bir ekip yada kurum tarafından hazırlanmasına özen gösterin. Vize Başvuru formunuzu doldururken yapacağınız ufak bir hata bile, telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlara yol açabilir, yurt dışı eğitim hayalerinizi suya düşürebilir.

Seyahatinizin amacını kanıtlayabilmek için tüm belge ve bilgileri başvurunuz esnasında sunmalısınız. Her ne kadar vize başvurularında standart evrakların sunulması gerekmekte ise de, evrak listesinde yer almayan, fakat gidiş amacınızı yahut vizenizin bitiminden önce ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayabilecek ek evraklar sunmanız, sizin faydanıza olacaktır.

Vize görevlisinin sorduğu sorulara açık, net ve kısa cevaplar vermeye çalışın. Gereksiz konuşmalardan kaçının. Yanlış bilgi vermeyin. Vereceğiniz yanlış bir bilgi, vizenizin reddedilmesine sebep olabilir.

Pek çok müşterimiz, vize başvurusu için istenen evrakları fazla bulmakta, ancak unutmayınız ki istenen evraklar, başvurduğunuz ülkenin vize başvurunuza olumlu sonuç verebilmek için istediği ve zorunlu kıldığı evraklardır. Eksik evrakla yapılan başvurularda olumsuz yanıt alma olasılığınız yüksektir.

Mümkün olduğunca, sunduğunuz evrakların orijinallerini de başvuru esnasında yanınızda bulundurun.

Başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 15 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz. Bazı ülkeler randevu sistemi ile çalıştığından, bazen daha da erken başvurmanız gerekebilir.

Başvuracağınız ülkenin talep ettiği vize harcını (ve gerektiğinde kargo ücretini) yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Bazı ülkeler vize harcını TL olarak kabul ederken, bazıları da kendi para birimlerinde tahsil etmektedir. Bir kısım ülkeler ise vize harcının başvurudan önce banka hesaplarına yatırılmasını istemektedir. Bu konuyla ilgili olarak, danışmanlarımız size ayrıntılı bilgi verecektir.