Yurtdışında MBA

Yurtdışında MBA

Yurtdışı MBA, Yurtdışında MBA, Amerika’da lisansüstü eğitim, Yurtdışı Lisansüstü eğitim, Yurtdışında Lisansüstü Eğitim, Yurtdışında Lisansüstü, Lisansüstü Eğitim veren okul, Lisansüstü Eğitim veren okullar


Yurtdışı Lisansüstü Eğitim başvurusu yapan öğrencilere tavsiyeler:

Amerika’da lisansüstü eğitim görme kararınız belki de hayatınız boyunca verdiğiniz en iyi karardır. 1200den fazla lisansüstü eğitim veren okul seçeneği ile Amerika’da yüksek eğitim eşsizdir. Lisansüstü eğitim veren okullar neredeyse her türlü araştırmaya katılırlar ve bu okullarda eğitim gören öğrenciler bilgi gelişimine bizzat katkıda bulunurlar. Yıllar geçtikçe teknoloji ve bilimde gelişmeler kaydedilmiş, bunun sayesinde iyi bir kariyer sahibi olmada eğitimin devamı ve gelişmiş dereceler önem kazanmıştır.

Amerikan öğretim görevlileri, başka ülkelerde verilen yüksek eğitime saygı duymaktadırlar. Genel olarak eğitim sistemleri aynı bilgileri verse de, programlar değişik şekilde sonuçlanırlar. Sonuç olarak, eğer bir öğrenci eğitimini doktora derecesiyle tamamlarsa, hangi sistem olursa olsun almış olduğu bilgi temeli aynıdır. O zaman sistemler arasındaki fark nedir ya da Amerika’da lisansüstü eğitim görmenin özelliği nedir? Öğrencilere göre, Amerikan sistemi eğitime yaklaşımı, bilgilerin pratik yollarla sunumu, teknik destek, çeşitli kaynak bulma olanağı ve bilgiyi pratiğe aktarabilme becerisiyle diğerlerinden ayrılır. Yapılan araştırmaların masrafları, araştırma sonuçlarını kullanacak firmalar tarafından karşılanır. İş ve ticaret dalları da eğitimi destekler çünkü şimdi eğitim görenler geleceğin liderleri olacaktır.

Öğrencilerden belli bir konu hakkında bilgi sahibi olmalarının yanı sıra bu bilgiyi pratiğe aktaracak analitik düşünce kabiliyetini gösterebilmeleri beklenir, böylece kişiler ileride seçecekleri endüstride gelişim gösterirler. Başarılı öğrenciler lisansüstü eğitimlerini aldıktan sonra bilgilerini becerilerine aktarırlar. Elde ettikleri başarı, lisansüstü programlarında aldıkları bilgiye bağlıdır.

Öğrencilerin belirttiklerine göre yurtdışında okurken kazandıkları tecrübe iş marketinde onları diğerlerinden bir adım öne geçirmektedir. Evlerinden ayrılırken, mesleklerinin gerektirdiği bilgilere sahip olabilirler ancak Amerika’da birkaç yıl kaldıktan sonra kazandıkları perspektif de diğer adaylarda yoktur. Meslek yarışının çok fazla olduğu yerlerde Amerikan eğitim tecrübesi kişilere yarar sağlar.

Yurtdışı Lisansüstü Eğitim'in zorlu doğasına bağlı olarak Amerika’da görülen bu eğitimin önemini anlamalı ve size en uygun olan lisansüstü program ve okulları dikkatlice araştırmalısınız. Girmek istediğiniz lisansüstü eğitim programına kabulünüzü kolaylaştırmak için belirli talimatlara uymalısınız.


Yurtdışında Lisansüstü Eğitim'in eşsiz doğası

Amerika’da Lisans Eğitimi veya Amerika'da Lisansüstü Eğitim arasında bazı önemli farklar bulunmaktadır. Öncelikle, hangi öğrencilerin kabul edileceği okul eğitmanleri tarafından kararlaştırılır. Birçok lisansüstü eğitim programına giriş zordur ve sadece çok başarılı öğrenciler girmeye hak kazanırlar. Hukuk ve klinik psikolojisi gibi bazı programlar yılda sadece birkaç öğrenciye giriş hakkı tanırlar.

Amerika’da Lisansüstü Eğitim'i çeşitli bölümlere ayrılır ve her bölümün sonunda öğrenciler bazı derecelerle ödüllendirilirler. Bir öğrenci genellikle ilk olarak master programı alır. Bu eğitim öğrencilerin bilgisine ve eğitim alanına bağlı olarak çoğu zaman 1-3 yıllık çalışmayı gerektirir. Ardından genellikle üniversitede ikamet ve üç yıllık çalışma gerektiren doktora derecesi gelir. Doktora çalışmaları tamamıyla temel konular üzerinde yoğunlaşır ve bazı sınavların yanı sıra tezin tamamlanmasını gerektirir. Tez, orijinal bir araştırmayı belgeleyen temel bir yazılı çalışmadır ve bir komite/öğretim görevlileri karşısında sözlü olarak savunulmalıdır. Lisansüstü eğitime başvuru yapanların, eğitim görmek istedikleri alanda derin bir bilgi birikimine sahip olmaları beklenir. Amerika’daki en yaygın doktora derecesi The Doctor of Philosophy (PhD) unvanıdır.

Birçok öğrenci önce master programını tamamlayıp daha sonra doktora unvanını almakta, lisansüstü eğitime sırasıyla devam etmektedir. Ancak master derecesi almadan doktora programına başvurmak da mümkündür. Bazı doktora programları, öğrenci doktora eğitimini alırken master unvanı vermektedir. Bazen de lisansüstü eğitim veren okullar belli bir derece söz konusu olmadan çalışmaya izin verirler. Başarılı çalışmalar kaydeden ancak bir derece programıyla ilgilenmeyen öğrenciler istedikleri alanın rehberiyle görüşüp derecesiz eğitim imkanını görüşmelidirler.

Eğitim görmüş olduğu bölüm bir öğrencinin evi, her şeye başladığı nokta gibidir. Öğrenciler çalışma ve araştırmalarını tamamlamak için rehber, öğretim görevlileri, bölümdeki diğer öğrenciler ve bölüm başkanları ile birlikte çalışıp onlarla yakın ilişkiler kurarlar. Araştırmaların devamına çok önem verilir ve lisansüstü programlarda yapılan çalışmalar araştırma metotları ve bağımsız çalışmalardan oluşur. Öğrenciler araştırmalar, projeler, deneyler ve raporlar konusunda öğretmenlerine yardım ederken bu konularda tecrübe kazanırlar. Bu araştırma herhangi bir temel bir projede culminate eder.

Sizin için en iyi Yurtdışında Lisansüstü Eğitim programı - Yurtdışında MBA

Sizin için en iyi yurtdışı MBA yada yurtdışı lisansüstü eğitim veren okulu seçmek araştırma ve çok düşünmeyi gerektirir. Bu yüzden okulları araştırırken aşağıdakileri dikkate alın:

 •  Lisansüstü eğitim veren okul sizin eğitim görmeyi düşündüğünüz alana sahip mi?
 •  Sizinle aynı araştırma ilgisine sahip birden fazla öğretmen var mı, siz daha çok hangisiyle çalışmak isterdiniz?
 •  Sizin alanınızda eğitim veren öğretim görevlilerinin ünü hakkında neler öğrendiniz?
 •  Başvuru işlemleri sırasında öğretmenler sorularınızı yanıtladı mı?
 •  Okulda sizin alanınızda lisansüstü eğitim için burs sağlanıyor mu?
 •  Bu okulda eğitim gören bir tanıdığınız ya da ülkenizden herhangi bir kişi var mı? Okuldan mezun olmuş ve size bilgi verebilecek birilerini tanıyor musunuz?
 •  Okuldaki imkanlar kaliteli mi? ( Kütüphane, laboratuarlar, bilgisayar desteği, konaklama vb.)
 •  Okulun bulunduğu yer sizin için uygun mu? İklim ılık mı soğuk mu? Okul kırsal alanda mı yoksa şehirde mi bulunuyor?
 •  Öğrenci çeşitliliği nasıl?
 •  Uluslararası öğrenci nüfusu ne kadar?

Kariyer hedefleriniz

Kariyer hedefleriniz lisansüstü eğitiminize yön veren en önemli faktörlerden biridir. Bu hedef, size en uygun olan akademik programı ve dereceyi seçmenizde yardımcı olacaktır. Bir muhasebeci olmak istiyorsanız doktora eğitimi görmek çok mantıklı olmayabilir.

Amerika'da Lisansüstü eğitim sadece bir alan üzerinde yoğunlaştığından, güçlü bir eğitim görmüş olduğunuz programlara başvurmalısınız. Belli bir program için gereken özelliklere sahip olup olmadığınızı öğrenmek için o programın zorunluluklarını iyice inceleyin.

Yurtdışı Lisansüstü eğitim'e kabul edilmeden önce bitirmeniz gereken zorunlu derslere de dikkat edin.

Derece eşitlikleri

Eğer ilk yüksek eğitim derecenizi Amerika dışındaki bir üniversitede aldıysanız, bu derecenin Amerikan bachelor derecesiyle aynı değerde olması gerekir, böylece lisansüstü bir programa başvurma hakkı kazanırsınız.

Amerika’da lisansüstü eğitim okulu derece eşitlikleri konusunda kendine ait poliçe ve standartlara sahiptir, buna bağlı olarak Amerikan derecenizin ülkenize döndüğünüzde nasıl değerlendirileceğini de araştırmalısınız.

Dereceniz devlet tarafından çalışma amaçlı olarak kabul edilecek mi? Mezun olduktan sonra bir iş bulmanızı sağlayacak mı? Eğer cevap hayır ise, Amerikan derecenizi kabul ettirebilmek için ne yapacaksınız?

İngilizce seviyesinin önemi

Ders, ödev ve sözlü sunumları okumanın çok karışık ve zor olmasından dolayı lisansüstü eğitim veren okullar öğrencilerin geniş kapsamlı bir İngilizce’ye sahip olmasını talep ederler.

Neredeyse tüm lisansüstü okulları, İngilizce okuma ve anlayabilme kabiliyetinin Test of English as a Foreign Language (TOEFL) gibi belli bir sınavla kanıtlanmasını isterler.

Lisansüstü eğitim veren okullara başvururken neler beklenmelidir?

Okula başvurma işlemleri için ilk adım formları tamamlayıp talimatları yerine getirmektir. Her lisansüstü okulu kendi başvuru sistemine sahiptir. Başvuru formlarını toplamak ve dikkatlice okumak üzere son başvuru tarihine göre kendinize yaklaşık 12-18 aylık bir süre tanıyın.

Başvuru için gerekli formları ve bilgiyi toplamanın en hızlı yolu Internet’tir. Birçok Amerikan üniversitesinin yararlı bilgilerle dolu web siteleri bulunmaktadır ve başvuru formlarını bazı sitelerden kolayca temin edebilirsiniz.

Eğer Internet’i kullanamıyorsanız, lisansüstü okulun öğrenci kabul ofisini ya da istediğiniz bölümü arayarak ya da mektup yazarak başvuru form ve kataloglarını isteyebilirsiniz.

Amerika’da lisansüstü eğitim veren okullar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ülkenizdeki Amerikan Eğitimi rehberlik merkezlerini ziyaret edin.

The United States Information Agency (USIA) ve diğer organizasyonlar dünya üzerindeki rehberlik merkezlerinin masraflarını karşılamaktadır. 3. Bölümde Amerika tarafından desteklenen rehberlik merkezlerinin listesini bulabilirsiniz.

Yurtdışı MBA için Başvuruyu tamamlama

Her okul kendi başvuru tekniklerini kullandığı için bu konudaki bilgi ve talimatlar çok çeşitlidir. Başvuru formlarını tamamlamaya başlamamdan önce talimatları dikkatlice okuyun. Başvuru işlemlerinin amacı hata oranını ve gecikme ihtimalini mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Eğer anlayamadığınız bir şeyler olursa, lisansüstü okulun öğrenci kabul ofisini ya da girmek istediğiniz bölümü arayıp bilgi alın. Başvuru materyallerini incelerken aşağıdakileri dikkate almalısınız:

 • Son başvuru tarihleri: Her okulun, tüm başvuru materyallerini ve diğer gerekli belgeleri aldığı son gün farklıdır. Başvurunuzu son güne kadar gönderemezseniz, okula giriş şansınız ve parasal yardım alma imkanınız azalır. Bu nedenle son başvuru tarihlerine çok dikkat etmeli, bölüme özel ve burs için söz konusu olan günlere ayrıca önem vermelisiniz.
 • Teslim metodu: Birçok okul self-managed başvurular kullanırlar. Bu da, tüm başvuru form ve belgelerinin bir tek büyük zarf içinde gönderilmesini gerektirir. Eğer tüm materyalleri aynı anda gönderemezseniz, birinci postanıza nelerin eksik olduğunu açıklayan bir not iliştirin ve en kısa zamanda eksik belgeleri göndermeye çalışın. İmza zorunluluğu olan uluslararası ekspres bir posta şirketini kullanarak başvurunuzun yerine ulaştığından emin olabilirsiniz.
 • İlk kayıt dönemi: Birçok lisansüstü eğitim okulu öğrencilerini eylülde başlayan sonbahar döneminde kabul eder. Bazı okullar ise öğrencilerin herhangi bir eğitim döneminde giriş yapmasına izin verir. Kendinizi başvuru yaptığınız her okulun ve her bölümün giriş poliçesine alıştırın.

Her lisansüstü eğitim okulu başvurunuzu destekleyecek belgeler talep eder. Bu belgeler başvurduğunuz bölüm ve derece programına göre değişir.

Yurtdışı MBA, Yurtdışında MBA, Amerika’da lisansüstü eğitim, Yurtdışı Lisansüstü eğitim, Yurtdışında Lisansüstü Eğitim, Yurtdışında Lisansüstü, Lisansüstü Eğitim veren okul, Lisansüstü Eğitim veren okullar.