Genel Bilgiler > Yurt Dışında Staj

Staj Olanakları seçkin iş yerlerinde maaşlı olarak çalıştıkları ve stajyer unvanıyla iş deneyimi edinebildikleri bir programdır.

Yurt dışı Staj veya yurt dışında iş deneyimi edinmek ve kariyerlerine bu şekilde yön vermek isteyen stajyer için seçkin iş yerlerinde maaşlı olarak çalıştıkları ve stajyer unvanıyla iş deneyimi edinebildikleri bir programdır. 

Özellikle Amerika' da staj yaparak kariyerine yön vermek isteyenler için geniş iş seçenekleri sunabilmektedir.

Eğitim durumunuz ve iş deneyiminize bağlı olarak Turizm, Bankacılık, Mali Hizmetler, Sigorta, Vergi, Muhasebe, İşletme Ekonomisi, Denetleme gibi çok popüler olan alanlarda staj yapabileceğiniz gibi ofis boy, resepsiyon, aşçı, güvenlik görevlisi, kasiyer, barmen gibi kalifiye iş gücü gerektirmeyen işlerde de staj yapabilirsiniz.

Amerika'daki mevcut Federal Kanununa göre “Stajın asıl amacı dışardan gelen ziyaretçinin yapacağı kariyer alanında gelişmiş bir eğitim programına tabi tutulması ve ona Amerikan tekniklerinin, metotlarının ve ustalıklarının öğretilmesidir.

Bu tür staj programlarında ayrıca ziyaretçi stajyerlerin Amerikan kültürünü, halkını tanıması ve ziyaretçinin iş yeteneklerinin ve kültürünün Amerikan kuruluşuna yeni bir bakış açışı katması hedeflenmektedir. Exchange programını normal bir işe alım olarak değerlendirmek ve katılımcılara iş vermek kesinlikle yasaktır.”

 

Amerika'da Staj nasıl yapılır?

 

Internship

Program, üniversite veya master son sınıfta olup staj başlama tarihi itibarıyla mezun olacak veya mezuniyetin üzerinden 1 sene geçmemiş tüm adaylar katılabilir. Programın amacı, yeni mezun olduğunuz alan ile ilgili Amerika'da deneyim kazanmaktır.

 

(PCT) Professional Career Training

Programa ilgilendiği alandan mezun veya farklı alanda 5 yıl deneyime sahip tüm adaylar katılabilir. Bu kategori yaşı 35’i geçmemiş genç profesyonellere yöneliktir.